Hoppa till sidans innehåll

Navigering

Du är här: Startsida > Ytterbyskolan (7-9) > Om skolan > Tillsammans

Tillsammans

Syfte / Mål / Genomförande / Metod och innehåll

På Ytterbyskolan finns ett ämne som vi kallar Tillsammans

Vi startade höstterminen 2002 och Tillsammans går ut på att eleverna på schemalagd tid får jobba med värderings- och samarbetsövningar samt att de ges en chans att diskutera frågor gällande trygghet och respekt.

På första sidan i vår läroplan (Lpo 94) kan vi läsa om de värden som skolan ska förankra hos eleverna. Som exempel på dessa värden nämns alla människors lika värde, jämställdhet mellan kvinnor och män och solidaritet med svaga och utsatta. Denna förankring ska ske genom individens fostran till rättskänsla, generositet, tolerans och ansvarstagande. Tanken är att detta arbete ska genomsyra hela verksamheten i skolan men vi har upplevt att dessa frågor lätt hamnar i andra hand då fokus ofta hamnar på uppnåendemålen. Med Tillsammans vill vi, precis som i läroplanen, sätta dessa frågor först.

Syfte

Syftet med Tillsammans är att skapa utrymme på schemat för övningar och diskussioner och att få utbildade ledare till övningarna. Tanken är också att visa både elever, föräldrar och lärare att denna typ av övningar är viktiga genom att schemalägga dem som ett eget ämne.

Mål

Målet med Tillsammans-lektionerna är att lära känna varandra och skapa trygghet, så att alla kan vara och bli respekterade för den de är. Vi strävar mot att alla elever ska känna självtillit och därigenom kunna vara delaktiga och ta ansvar både för miljö och för varandra.

Genomförande

Genom att använda tid från “elevens val” kan vi ge alla klasser 40 minuters Tillsammans-undervisning per vecka. Vi har sedan 2002 utbildat över 60 lärare. Ytterbyskolans alla klasser har Tillsammans på schemat.

Metod och innehåll

Vi arbetar inte efter ett givet läromedel utan försöker få Tillsammans till ett brett och flexibelt ämne där elevernas behov och önskemål kan mötas. Vi vill nå målen genom övningarna och diskussioner, med hjälp av uttrycksmedel som musik, film, drama och bild. Vi strävar efter att få klassföreståndarna i respektive klass att bli den lärare som undervisar klassen i Tillsammas. Det är viktigt att läraren har en relation till eleverna och att läraren kan känna av klassen och vinkla innehållet efter klassens behov. Innehållet är på grund av detta olika beroende på vad klassen behöver jobba med.

 

Aktuellt och relaterat